Medya Prodüksiyon Nedir ?

Medya Prodüksiyon Nedir ?

Prodüksiyon Nedir ?

Prodüksiyon kelime anlamıyla yapım anlamına gelmektedir. Yapım’ı ( prodüksiyon )ham maddenin işlenmesinden başlayıp mekanik  dijital ve bunun gibi farklı makinelerde, cihazlarda işlenmesi sonucunda mamül (ürün) haline getirilme süreçlerinin tamamını içeren süreç olarak nitelendirebiliriz. Aynı durum gerekli olan makinelerin tümünün üretilmesini de içine alarak değerlendirebiliriz.

 

MEDYA PRODÜKSİYON ? (Media Prodction )

Prodüksiyon ( Yapım ), çoğunlukla medya sektöründe kullanılan bir terimdir. Medya Prodüksiyon olarak değerlendirildiğinde, Sinema, Film, Dizi, Tv Programları, İnternet Videoları, Reklamlar, Müzik Klipleri, Tanıtım Filmleri, Müzik Organizasyonları, Bilboard ( Halka Açık alanlardaki reklam görsellerinin tümü ), yazılı, Televizyon kanalları Youtube gibi internet mecraları gibi Görüntülü ,Sesli yayın alanlarının tümünde ,  gerçekleştirilmek istenilen görüntülü ( Video, viral ) , ses kaydı, fotoğraf, gibi sayabileceğimiz kaynaklarının 360 derece olarak nitelendirebileceğimiz başından sonuna kadar düzenlenmesi ve entegre edilmesini kapsayan süreçlerin tamamıdır.

Medya Prodüksiyonda kimler çalışır ?

Medya Prodüksiyon alanında Yönetmen, Görüntü Yönetmeni, Işıkçı, Kostüm Sorumlusu, Stüdyo Şefi, Setçi, Ses Kayıt teknisyeni, Resim Seçici, Rol Dağılımı Yönetmeni ( Kast Yönetmeni ), Stilist, Makyaj sanatçısı,asistanlar gibi işinde uzman kişilerin bir araya gelerek sunumu mecralara hazır hale getirmek için hizmet bütünlüğü oluştururlar.

 

Prodüksiyon ekipleri görüntülü, basılı yayının alanlarının farklılıkları doğrultusunda uzmanlaşmakta ve o alanda hizmet vermektedir.

Buna örnek vermek gerekirse; Sinema filmi için gerekli olan prodüksiyon, reklam filmi için gerekli olan prodüksiyon, dizi çekimleri, müzik klipleri çekimleri, tanıtım reklam çekimleri için gereken prodüksiyon ekipleri farklı olarak uzmanlaşabilmekte ve bu doğrultuda hizmet verebilmektedir.

Pages:
Edit